Použitím rôznych typov svietidiel a svetelných zdrojov dokážeme vytvoriť na každú príležitosť inú svetelnú scénu. Veľkou výhodou je jednoduché ovládanie a rýchle prepínanie len jedným tlačidlom, čím zvýšime komfort užívateľa. Každú scénu si užívateľ môže meniť podľa svojich požiadaviek. Môže si zmeniť počet svietidiel zaradených do scény, intenzitu osvetlenia a s požitím farebných LED svietidiel aj farbu osvetlenia.
Scény sa nemusia vzťahovať len na jednu miestnosť ale môžeme do nich zaradiť aj iné svietidlá v dome. Príkladom môže byť scéna „noc“, kedy svetlá v dome budú nastavené na nízku intenzitu, aby neoslňovali. Na osvetlenie väčších miestností je lepšie zvoliť viac svietidiel, ako jedno centrálne. Kvalita osvetlenia ovplyvňuje to ako miestnosť vyzerá aj ako sa v nej cítime.
Ovládať môžeme čokoľvek s elektrickým pohonom, rolety, žalúzie, závesy, markízy. Automatické ovládanie tienenia, na základe poveternostných a svetelných podmienok, nám pomáha šetriť energie a spríjemňuje bývanie. Žalúzie, či rolety sa automaticky spustia alebo vytiahnu podľa intenzity slnečného žiarenia, alebo ročného obdobia. Pri silnom vetre sa markíza a žalúzie zatiahnu, aby nedošlo k ich poškodeniu. Ak ich zaradíme do scény, napríklad sledovanie TV, tak sa podľa intenzity osvetlenia automaticky zatiahnu.
Pri opustenom dome im môžeme naprogramovať simuláciu prítomnosti. Žalúzie sa budú sťahovať alebo vyťahovať ako keby bol niekto doma. Zapojením do scén sa nám zvýši komfort, vytiahneme všetky žalúzie naraz a nemusíme chodiť vyťahovať každú zvlášť. Poprípade ich môžeme načasovať na ranné vstávanie a všetko sa urobí automaticky na nastavený čas.
Tieto technológie najviac ovplyvňujú, či už pohodu bývania ako aj Vašu peňaženku. Na rozdiel od najbežnejšieho spôsobu regulácie, kedy je v dome len jeden termostat a podľa neho sa riadi kúrenie vo všetkých miestnostiach, komfortnejšie a úspornejšie je regulovať kúrenie v každej miestnosti samostatne nezávisle od zvyšku domu. Aby to bolo možné, musíme merať a regulovať teplotu v každej miestnosti zvlášť. To znamená do každej miestnosti inštalovať teplomer pripojený na zbernicu a elektricky ovládanú termohlavicu. Kúrenie potom môžeme riadiť buď automaticky, manuálne, podľa časových programov alebo diaľkovo. Pri automatickom ovládaní je dosiahnutý maximálny komfort kedy sa užívateľ nemusí o obsluhu starať vôbec. Všetko je nastavené tak, aby bola dosiahnutá požadovaná teplota podľa naprogramovaných situácií v dome.
Samozrejme že užívateľ má možnosť kedykoľvek do programu zasiahnuť a nastaviť teplotu manuálne. Časovými programami môžeme určiť požadovaný režim a teplotu podľa hodiny(ráno, deň, večer, noc), podľa dňa v týždni (pracovný deň, voľný deň). Diaľkovým ovládaním, napr. cez iPhone, môžeme zapnúť kúrenie pred príchodom domov, alebo na chatu. V kombinácii s ovládaním tienenia môžeme dosiahnuť v našom dome príjemnú pocitovú pohodu, zvýšenie pohodlia a výrazné úspory za energie, čo je určite nezanedbateľné pre každého.
Jednoduchým ovládaním a automatizáciou sa zaistí, že bezpečnostný systém bude zapnutý vždy, keď to bude potrebné. Aktiváciu môžeme urobiť samočinne buď to stlačením odchodového tlačidla, zamknutím vchodových dverí, alebo manuálne po zadaní kódu na klávesnici. Alarm môžeme ovládať aj cez dotykový panel či smartphonom. Taktiež sa nám na nich zobrazujú všetky udalosti. Na akomkoľvek mieste, či už doma alebo mimo domu, môžeme sledovať či sú všetky okná a dvere zatvorené, sledovať záznam bezpečnostných kamier, alebo či sa do domu nedostala nepovolaná osoba.
Poplach či stlačenie tlačidla rozsvieti všetky svetlá v dome a privolá bezpečnostnú službu. Môžeme samočinne ovládať osvetlenie, žalúzie, televíziu alebo rádio a tak nasimulovať prítomnosť v dome. S využitím rôznych senzorov ako sú senzory pohybu, okenné a dverné kontakty, senzor detekcie rozbitia skla, protipožiarne senzory, detektor úniku vody, plynu, CO2 máme celý dom pod kontrolou a vieme rýchlo reagovať na vzniknutú situáciu.
Kamerový systém nám umožňuje sledovať čo sa deje v našom dome a jeho okolí, keď nie sme prítomní. Video signál je možné prenášať aj po internete a tak môžeme kedykoľvek zo vzdialeného počítača, alebo cez smartphone sledovať zábery kamier. Dnes sa dostávajú do popredia IP kamerové systémy, ktoré sú kvalitnejšie a jednoduchšie na montáž, s tým že využívajú káble na pripojenie počítačov.
Každú kameru môžeme zapojiť do siete alebo do záznamového serveru. Kamery zvyčajne majú aj možnosť záznamu na SD kartu, čím sa ušetrí za výdaje na záznamový server. Pokiaľ nám to riadiaca jednotka umožňuje, môžeme obraz z kamier vidieť na ovládacom paneli a máme tak všetky ovládače v jednom.
Tento názov označuje systémy určené na ozvučenie a prenos video signálu do viacerých miestností alebo celého domu. Miestnosti sú medzi sebou prepojené tak, že môžeme počúvať alebo pozerať to isté súčasne vo viacerých miestnostiach. Rovnako môžeme v každej miestnosti sledovať programy či hudbu z rôznych zdrojov. Napríklad v obývačke sledujeme na domácom kine film a deti vo svojej izbe môžu počúvať internetové rádio, alebo video uložené na YouTube. Dnes už nemusíme mať také množstvo CD a DVD titulov. Využitím rôznych aplikácií môžeme po zaplatení sťahovať hudbu a filmy z internetu rovno na svoje domáce úložisko.
Odtiaľ potom môžeme cez prehrávač na PC alebo na inom zariadení prehrávať našu obľúbenú hudbu alebo filmy. Používanie DVD prehrávačov začína byť minulosťou a dnes nám stačí na prehrávanie jedno zariadenie, napríklad Apple TV a máme všetko čo potrebujeme na zábavu. Tieto zariadenia dokážu po internete sťahovať hudbu a filmy a nemusíme investovať peniaze do drahých prehrávačov. Apple TV pripojíme do televízora alebo domáceho kina a môžeme sa zabávať.
Je mozgom celého systému. Tu sa naprogramujú všetky zariadenia tak, aby sa dali ovládať z jedného ovládača. Vytvárajú sa tu vzájomné väzby a scény, do ktorých sú integrované jednotlivé zariadenia. Naprogramuje sa tu vizualizácia každého zariadenia, scény, spätné väzby zo senzorov.
Nainštalujú sa ovládače pre zariadenia, ktoré chceme ovládať a vidieť v akom stave sa dané zariadenie nachádza, či je zapnuté alebo vypnuté, aký film sa premieta v akej izbe, kde svietia svetlá, čo sa deje na kamere vonku, či sú garážové dvere zatvorené, alebo aké bude počasie atď.
Cez riadiacu jednotku sa určuje kto a kam má prístup a aké zariadenia môže ovládať. Pre každého užívateľa domu sa dá vytvoriť heslo do jeho užívateľského profilu.